Czym są ataki phisingowe i jak można się przed nimi bronić?

2 min czytania

Współcześni użytkownicy sieci nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo w ostatnich latach wzrosło zagrożenie związane z atakami hakerskimi. Co ciekawe, nawet działające w tle programy antywirusowe oraz zapory nie zawsze zapewniają 100% ochronę. Hakerzy posługują się coraz to nowymi metodami, za pomocą których docierają do danych wrażliwych użytkowników. Jednym z nich jest chociażby atak phishingowy. Na czym więc on polega i jak można się przed nim bronić?

Czym jest atak phishingowy?

Phishing jest jednym z rodzajów cyberataków, który obecnie wśród hakerów bije prawdziwe rekordy popularności. Jak można przeczytać na stronie: https://instytutcyber.pl/, jest to podstępny sposób na to, by potencjalne ofiary same ujawniły dostęp do swoich danych wrażliwych jak np. hasła do kont internetowych, czy kod dostępu do bankowości online. Cyberprzestępcy podczas przeprowadzania ataku phishingowego, podszywają się pod kogoś, kim nie są. Może być to konkretna strona internetowa, która wykazuje dodatkowo potrzebę pilności.

Na jakiej zasadzie działa atak phishingowy?

Atak phishingowy jest jednym z największych zagrożeń dla współczesnych użytkowników Internetu. Co jest jednak najgorsze, ta metoda hakowania bije prawdziwe rekordy skuteczności. Jak dokładnie wygląda i przebiega atak phishingowy? Otóż:

  • cyberprzestępca generuje link, który do złudzenia przypomina link do strony, którą użytkownik dobrze zna, najczęściej jedyną różnicą jest drobna literówka;
  • złośliwy link prowadzi użytkownika na stronę, która została zaprojektowana w taki sposób, że również nie wzbudza ona najmniejszych podejrzeń u użytkownika sieci;
  • na zaprojektowanej przez cyberprzestępcę stronie użytkownik nieopatrznie podaje dane osobowe, które następnie trafiają w ręce hakera.

Warto zauważyć, że w zależności od celu oraz zakresu informacji, ataki phishingowe mogą być przeprowadzone na różne sposoby. Co ciekawe, z uwagi na to, że metody cyberprzestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane, ataki te mogą być obecnie znacznie trudniejsze do wykrycia. Szacuje się, że nawet 64% wszystkich organizacji i przedsiębiorstw przynajmniej raz w swojej historii zgłosiło naruszenia związane z phishingiem. Coraz częściej można zauważyć także zaangażowanie sztucznej inteligencji, która działa na korzyść hakera.

Jak można bronić się przed atakami phishingowymi?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, ataki phishingowe stają się coraz trudniejsze do wykrycia. Okazuje się jednak, że najpopularniejszym sposobem na dystrybucję złośliwych linków są wiadomości e-mail. Jednocześnie może zdarzyć się tak, że złośliwe oprogramowanie zostanie zainstalowane nawet podczas pobieraniu danego programu z niesprawdzonego źródła. Wobec tego przeciętny użytkownik sieci powinien zachować wzmożoną czujność, szczególnie podczas przeglądania skrzynki mailowej i klikania w zawarte w nich załączniki. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na klonowanie prawdziwej wiadomości e-mali przez cyberprzestępców i wysłanie jej ponownie wraz z uwzględnieniem złośliwego oprogramowania. W takim wypadku wątpliwe jest, że trafi ona do folderu SPAM. Z tego też powodu warto z uwagą sprawdzać adresy nadawców, a także poprawność linków, które w takich wiadomościach są wysyłane. Dodatkowo, przy pobieraniu różnorodnych programów z sieci, zaleca się, by robić to z zaufanych źródeł. W ten sposób można zminimalizować ryzyko ataku phisingowego. Warto także stale zwiększać swoją wiedzę o cyberbezpieczeństwie i o tym, jak można dbać o wrażliwe dane będąc aktywnym użytkownikiem sieci.